Merhaba

On yıllık kurumsal deneyimlerim boyunca pazarlama ve inovasyon departmanlarında çalıştım. En fazla öğrenim kazandığım zamanlarımsa kurumiçi girişimcilik ve inovasyon konularına kafa yorup, inovatif ürünler ortaya çıkardığım zamanlar oldu. Girişimci olmaya karar vermeden önce kurum içinde farklı denemeler yapmak, hayata ve girişimci bakış açısına dair öğrenim kazanmak için harika bir yol oldu.

Son 3 yıldır girişimci olarak 4 girişimin kuruculuğunu yaptım. Bunlar kuruluş sırasıyla; GOOINN, ALLE Hamile, TripMov ve son olarak da Girişimciye Dönüş.

Gooinn Apps

Girişimci olarak 3 yılda öğrendiklerim, kurum içinde 10 yıldır öğrendiklerimden daha fazla oldu çünkü girişimcilik süresince, hedeflediğim müşterilerin gerçek ihtiyaç ve problemlerinden yola çıkarak çözümler yaratmaya çalıştım. Bu odak, “çalışma” denen olguyu zihnimde farklılaştırmamı, dünyaya daha farklı bakmamı ve en önemlisi eğlenirken çalışmamı sağladı. Bu deneyimi önce çalıştığınız firmada yaratmak, sonrasında da eğer girişimciliğin size uygun olduğunu düşünüyorsanız kurum dışında da denemek çok mantıklı bir yol olabilir.

GOOINN’i ilk kurduğum gün standart bir danışmanlık firması olmayı istemediğimden emindim, insan bağımsız bir yapı kurmak istiyordum fakat nasıl yapacağımı bilmiyordum. Tasarım Düşüncesi (Design Thinking) metodunu hem kurduğum girişimlerde, hem de GOOINN ile Türkiye’nin büyük firmalarını Tasarım Düşüncesi odaklı bir yapıya dönüştürürken çok defa deneyimledik. Tasarım Düşüncesi’ni bu kadar farklı amaç, insan ve projede denememin en güzel tarafı da, müşteri ihtiyaçlarından yola çıkarak çözümler yaratmayı yetkinlik haline dönüştürmemiz oldu. Şimdi ise tüm bu deneyim ve metotların da yardımıyla, tamamen müşteri ihtiyaç ve problemlerinden doğan Girişimciye Dönüş ile karşınızdayız.

Girişimciye Dönüş, kullanıcılarının Tasarım Düşüncesi ve Yalın Yeni Girişim metodlarını kullanarak adım adım girişim kurmalarını sağlayan online bir çalıştay. Online çalıştay dememizdeki sebep ise; videolar ile eş zamanlı çalışan araçlarla, potansiyel girişimcilerin kendilerini tanımaktan başlayıp, problemi bulma, fikir yaratma ve seçme, iş modeli kurma ve hatta yatırımcı sunumuna kadarki sürecin tamamını deneyimlemesini, yaparken öğrenmesini sağlıyor olması.

Girişimciye Dönüş çıkarken çok fazla kişi emek verdi; Öncelikle sevgili eşim Nihan ve canım kızım Mercan’a teşekkür etmek istiyorum. Onların sevgisi ve desteği olmadan bir şey başarmam gerçekten de mümkün değil.

Çingitaş Ailesi

Daha sonra dostlarım;
- Bu projenin gerçekleşmesinde yoğun emeği olan, yaratıcı fikirleriyle ve sonsuz desteğiyle Baran Gürcan,
- Projenin yazılım ayağında bizi hiç yalnız bırakmayan, MoguMobile Ekibi; Tayfun Sinan, Can Taner ve Alişen Erdoğan,
- Harika videoların hem çekim aşamasında desteğiyle hem de görselliğinin ortaya çıkmasını sağlayan Berk Bayri
- Hukuki süreçlerimizde bize hep destek olan Aytek Çingitaş ve
- Farklı bakış açısı, fikirleri ve videolardaki desteğiyle Yağız Gedikoğlu
Destek veren herkese çok ama çok teşekkür ederim.

 

Girşimciye Dönüş, size uygun bir girişim bulup kurmanız için yaratılmış yardımcı bir araç, asıl güç sizde. Size kimsenin ne yapamayacağınızı söylemesine lütfen izin vermeyin, Girişimciye Dönüş boyunca kullanacağınız araçlarla çok ucuza denemeler yapın, olup olmayacağını kendiniz görün.

Sevgiler,
Yavuz Çingitaş
01.08.2018